ПЕРЕЗАВАНТАЖУЄМО МІНІСТЕРСТВО З ПИТАНЬ ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ ТА ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ УКРАЇНИ (МТОТ)

Останнім часом його неймовірно «глючить», а керівництво перебуває наче у віртуальній паралельній реальності. Такий висновок напрошується після ознайомлення з відповіддю на адресу Центру суспільного розвитку «ІНТЕР-АКЦІЯ», Благодійного фонду «ТОЛОКА» і Громадської організації «Перспектива ХХ сторіччя», які спільно надіслали відкритого листа Міністру з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадиму Чернишу з обґрунтованою пропозицією утворити при МТОТ експертну групу з розвитку громадянської миротворчої діяльності.

Виявляється, у цьому «немає нагальної необхідності», адже «проводяться зустрічі, семінари, конференції». Правда, жодних конкретних результатів від даного процесу щось не дуже помітно, але: «Всё хорошо, прекрасная маркиза». Такий от рівень розуміння взаємодії держави з громадянським суспільством у часи війни. Нижче наведено повний текст пустопорожньої депеші МТОТ. І це ще півбіди, зверніть увагу на дати (обведені червоним). Документ з вихідним номером від 29.08.2017 відправлено адресатам аж 27.09.2017. Цілий місяць знадобився. Уявляєте, скільки чекатимемо на деокупацію!

А тепер просимо ознайомитися з нашим відкритим листом, текст якого подано нижче. Так, так, це саме те, чого не потребує нинішній МТОТ, хоча ідеться, насамперед, про розвиток позитивних напрацювань, досягнутих раніше завдяки професійній співпраці з громадськістю одного співробітника, коли це було ще можливим.

Висновки робіть самі. На наш погляд, знаючи дещо «із середини» МТОТ, відомство приречене на «відмирання», доки ним керуватиме В.Черниш, адже фактичне послідовне ігнорування громадськості з його боку неминуче призведе до негативної суспільної реакції. Нагадаємо, що проведення 24 січня 2017 р. Установчих зборів Громадської ради при МТОТ відбувалося з численними порушеннями процедури та в умовах, що позбавили можливості встановити реальні результати волевиявлення.

За відсутності належної участі громадськості у формуванні та реалізації відповідної державної політики МТОТ не справляється з виконанням покладених на нього обов’язків. Зокрема, Державна цільова програма відновлення та розбудови миру в східних регіонах України досі залишається неприйнятою, хоча згідно з її концепцією (схвалена Урядом ще 31 серпня 2016 р.) на це відводилося три місяці. Так само не затверджено План заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

Раніше суттєвим провалом став План заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо окремих районів Донецької та Луганської областей, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 січня 2017 р. №8-р. Цей документ був справедливо розкритикований через неузгодженість з очікуваннями громадськості та відсутність реальної спрямованості на деокупацію Донбасу, що призвело до його публічної обструкції.

І це лише найбільш резонансні «проколи» МТОТ, перелік яких можна продовжувати. Але люди вже вимагають не пояснень бездіяльності, а відповідальності конкретних посадових осіб. Наприклад, нещодавно переселенці з Криму та Донбасу пікетували Кабінет Міністрів України з вимогою ліквідувати дане міністерство, спрямувавши кошти, передбачені на його утримання, на розробку необхідних житлових програм.

Враховуючи викладене, з метою збереження та розкриття творчого потенціалу багатьох справжніх фахівців та подвижників, котрі ще працюють у МТОТ, ми ініціюємо системну роботу для призначення якісно нового Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, здатного ефективно виправити ситуацію стагнації, що склалася у цьому важливому органі.

Жовтень 2017 р.