Центр суспільного розвитку «ІНТЕР-АКЦІЯ» спільно з Київською обласною бібліотекою для дітей продовжують цикл регулярних просвітницьких бесід для ознайомлення тих, хто навчає та навчається, з унікальними подробицями становлення та розбудови України.
У жовтні нашим гостем став Юрій Шухевич – український політв’язень таборів СРСР, син Головного Командира Української повстанської армії (УПА), Герой України, народний депутат України. Легендарний борець з комуністичним тоталітарним режимом, безпосередній учасник визвольного руху і водночас сучасний державний діяч топ-рівня ґрунтовно висвітлив тему «Українська повстанська армія: вони воювали за незалежність!»
![](http://559.1gb.ua/wp-content/uploads/2019/12/131219_20-1024x577.jpg)
Юрій Шухевич – у центрі, праворуч на фото – Ігор Мамонтов, дослідник діяльності ОУН і УПА, ліворуч – Юрій Лагутов, директор Центру суспільного розвитку «ІНТЕР-АКЦІЯ»
Зустріч розпочалася з мультимедійної презентації про історичні події, що передували створенню УПА, мету та правомірність повстанської боротьби, її провідних представників, теперішній статус колишніх вояків, чий головний внесок у здобуття незалежності справедливо визнано Українською державою.
Слайди, які демонструвалися перед аудиторією, подано нижче (натисніть на зображення для відкриття файла презентації).
![](http://559.1gb.ua/wp-content/uploads/2019/12/131219_21-1024x576.jpg)
Натисніть на зображення для перегляду презентації
Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук Ігор Мамонтов, який підготував монографію «ОУН і УПА у правовому полі», наголосив, що історичний український націоналістичний рух у боротьбі з тоталітарними режимами в цілому мав законний характер, оскільки намагався реалізувати право народів на самовизначення, апелюючи до законів держав, у складі яких перебували українські землі, та до міжнародного законодавства. Тому його діяльність, зокрема створення УПА, необхідно визнати з політико-правової точки зору одним з етапів національно-визвольної боротьби українського народу і загалом антитоталітарної боротьби у світі у ХХ столітті.
Понад годину тривало спілкування з Юрієм Шухевичем. Він зазначив, що в умовах сучасної боротьби українського народу за суверенітет і територіальну цілісність проти зовнішньої військової агресії особливо цінним є приклад бойової слави ОУН і УПА 1940-1960-х років.
Адже саме несприйняття окупантами ідеї вільної України під час Другої світової війни та посилення утисків мирного населення стало поштовхом до того, що у жовтні 1942 року на Поліссі постали перші збройні відділи УПА – військово-політичної формації українського визвольного руху, яка діяла до вересня 1949 року, після чого була реорганізована в збройне підпілля, системна діяльність якого тривала до середини 1950-х років.
Протягом усього часу існування Повстанської армії головним ворогом вважався СРСР як імперія, що завдала українському народові найжахливіших втрат – масові політичні репресії, голодомори, депортації населення. Разом з цим, УПА від самого початку творилася як реакція населення на окупаційний терор, тому протягом всього періоду німецької окупації здійснювався активний антинацистський спротив.
Стратегічною метою УПА було відновлення української державності. Підпільно-партизанська визвольна боротьба розгорталася проти усіх держав, що намагалися завадити цьому.
Народний депутат відповів на численні запитання аудиторії, після чого всі бажаючі змогли одержати особистий автограф Юрія Шухевича і зробити спільні фотографії.
![](http://559.1gb.ua/wp-content/uploads/2019/12/131219_22-1024x768.jpg)
Від імені студентів, учнів та педагогів зі словами вдячності виступила доцент Київського національного університету технологій та дизайну Марина Скиба, яка вручила високошанованому гостю букет квітів. Юрій Лагутов – ініціатор зустрічі – висловив переконаність, що життєвий приклад Юрія Шухевича є для усіх зразком незламності духу та наполегливості у сьогоднішній боротьбі за Україну як вільну й авторитетну світову державу.
![](http://559.1gb.ua/wp-content/uploads/2019/12/131219_23-1024x768.jpg)
Жовтень 2018 року