ЛЕГЕНДАРНИЙ ЮРІЙ ШУХЕВИЧ ЗУСТРІВСЯ З МОЛОДДЮ

Центр суспільного розвитку «ІНТЕР-АКЦІЯ» спільно з Київською обласною бібліотекою для дітей продовжують цикл регулярних просвітницьких бесід для ознайомлення тих, хто навчає та навчається, з унікальними подробицями становлення та розбудови України.

У жовтні нашим гостем став Юрій Шухевич – український політв’язень таборів СРСР, син Головного Командира Української повстанської армії (УПА), Герой України, народний депутат України. Легендарний борець з комуністичним тоталітарним режимом, безпосередній учасник визвольного руху і водночас сучасний державний діяч топ-рівня ґрунтовно висвітлив тему «Українська повстанська армія: вони воювали за незалежність!»

Юрій Шухевич – у центрі, праворуч на фото – Ігор Мамонтов, дослідник діяльності ОУН і УПА, ліворуч – Юрій Лагутов, директор Центру суспільного розвитку «ІНТЕР-АКЦІЯ»

Зустріч розпочалася з мультимедійної презентації про історичні події, що передували створенню УПА, мету та правомірність повстанської боротьби, її провідних представників, теперішній статус колишніх вояків, чий головний внесок у здобуття незалежності справедливо визнано Українською державою.

Слайди, які демонструвалися перед аудиторією, подано нижче (натисніть на зображення для відкриття файла презентації).

Натисніть на зображення для перегляду презентації

Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук Ігор Мамонтов, який підготував монографію «ОУН і УПА у правовому полі», наголосив, що історичний український націоналістичний рух у боротьбі з тоталітарними режимами в цілому мав законний характер, оскільки намагався реалізувати право народів на самовизначення, апелюючи до законів держав, у складі яких перебували українські землі, та до міжнародного законодавства. Тому його діяльність, зокрема створення УПА, необхідно визнати з політико-правової точки зору одним з етапів національно-визвольної боротьби українського народу і загалом антитоталітарної боротьби у світі у ХХ столітті.

Понад годину тривало спілкування з Юрієм Шухевичем. Він зазначив, що в умовах сучасної боротьби українського народу за суверенітет і територіальну цілісність проти зовнішньої військової агресії особливо цінним є приклад бойової слави ОУН і УПА 1940-1960-х років.

Адже саме несприйняття окупантами ідеї вільної України під час Другої світової війни та посилення утисків мирного населення стало поштовхом до того, що у жовтні 1942 року на Поліссі постали перші збройні відділи УПА – військово-політичної формації українського визвольного руху, яка діяла до вересня 1949 року, після чого була реорганізована в збройне підпілля, системна діяльність якого тривала до середини 1950-х років.

Протягом усього часу існування Повстанської армії головним ворогом вважався СРСР як імперія, що завдала українському народові найжахливіших втрат – масові політичні репресії, голодомори, депортації населення. Разом з цим, УПА від самого початку творилася як реакція населення на окупаційний терор, тому протягом всього періоду німецької окупації здійснювався активний антинацистський спротив.

Стратегічною метою УПА було відновлення української державності. Підпільно-партизанська визвольна боротьба розгорталася проти усіх держав, що намагалися завадити цьому.

Народний депутат відповів на численні запитання аудиторії, після чого всі бажаючі змогли одержати особистий автограф Юрія Шухевича і зробити спільні фотографії.

Від імені студентів, учнів та педагогів зі словами вдячності виступила доцент Київського національного університету технологій та дизайну Марина Скиба, яка вручила високошанованому гостю букет квітів. Юрій Лагутов – ініціатор зустрічі – висловив переконаність, що життєвий приклад Юрія Шухевича є для усіх зразком незламності духу та наполегливості у сьогоднішній боротьбі за Україну як вільну й авторитетну світову державу. 

Жовтень 2018 року